▲ © Taipei 2017 Universiade action (WTU) |
|
By Pau Aguilar of Spain
Summer Universiade Taipei 2017, Taipei, Taiwan, 20-26 August, G-2 category event
Report
Iran stood out as the best team in Kyorugi at the 29th Summer Universiade, which was held last week in Taipei, Taiwan. The Iranian team combined for no less than 4 titles, followed by Korea, who made it to the second place of the medal count with 3 gold medals. Russia and Turkey were the other two nations to climb to the podium in more than one occasion with two, while Azerbaija, Serbia, Thailand, USA and Ukraine had to content themselves with 1 title each.
The Kyorugi players who gave Iran the top spot in the standings were: Armin Hadipour Seighalani, who proved to be the strongest in Men’s -54 kg after defeating Heo from Korea by 13-10 in the Final; Hadi Tiranvalipour, who reigned in Men’s -58 kg after beating Rui Bragança from Portugal by 7-5 for the gold; Mirhashem Hosseini, who proved to be better than Lucas Guzman from Argentina in the Men’s -63 kg curcial fight (17-5); and Saeid Rajabi, who dominated the Men’s -87 kg division after getting rid of Lee from Korea by 1-0 thanks to a golden point action.
Final Podiums
Female’s -46 Kg [19 competitors]
1 – Iryna Romoldanova (UKR)
2 – Kyriaki Kouttouki (CYP)
3 – Sarah Zohra Adidou (FRA)
3 – Shae Rom Kim (GER)
Male’s -54 Kg [27 competitors]
1 – Armin Hadipour Seighalani (IRI)
2 – Seongjoo Heo (KOR)
3 – Bailey Malcolm Lewis (AUS)
3 – Cesar Roman Rodriguez (MEX)
Female’s -49 Kg [24 competitors]
1 – Panipak Wongpattanakit (THA)
2 – Ipek Cidem (TUR)
3 – Joohwi Kim (KOR)
3 – Itzel Adilene Manjarrez (MEX)
Male’s -58 Kg [39 competitors]
1 – Hadi Tiranvalipour (IRI)
2 – Rui Braganca (POR)
3 – Tawin Hanprab (THA)
3 – Gulzhigit Kochkorbaev (RUS)
Female’s -53 Kg [31 competitors]
1 – Tijana Bogdanovic (SRB)
2 – Geumbyeol Lim (KOR)
3 – Nahid Kiyanichandeh (IRI)
3 – Madeline Jo Ann Folgmann (GER)
Male’s -63 Kg [40 competitors]
1 – Mirhashem Hosseini (IRI)
2 – Lucas Lautaro Guzman (ARG)
3 – Mahammad Mammadov (AZE)
3 – Lovre Bronze Brecic (CRO)
Female’s -57 Kg [29 competitors]
1 – Hatice Kubra ILGUN (TUR)
2 – Ahreum Lee (KOR)
3 – Anisiia Chelokhsaeva (RUS)
3 – Paulina Armeria Vecchi (MEX)
Male’s -68 Kg [29 competitors]
1 – Boris Krasnov (RUS)
2 – Aykhan Taghizade (AZE)
3 – Ahmad Abughaush (JOR)
3 – Sergey Vardazaryan (ARM)
Female’s -62 Kg [26 competitors]
1 – Irem Yaman (TUR)
2 – Jisoo Moon (KOR)
3 – Melissa Oviedo Cardenas (MEX)
3 – Daniela Rotolo (ITA)
Male’s -74 Kg [37 competitors]
1 – Jaysen Scott Ishida (USA)
2 – Ramin Hosseingholi Zadeh (IRI)
3 – Tsung-Yeh Yang (TPE)
3 – Said Guliyev (AZE)
Female’s -67 Kg [27 competitors]
1 – Jandi Kim (KOR)
2 – Chia-Chia Chuang (TPE)
3 – Victoria Catari Heredia Tamez (MEX)
3 – Melika Mirhosseini (IRI)
Male’s -80 Kg [34 competitors]
1 – Milad Beigi Harchegani (AZE)
2 – Raul Martinez Garcia (ESP)
3 – Wei-Ting Liu (TPE)
3 – Richard Andre Ordemann (NOR)
Female’s -73 Kg [21 competitors]
1 – Dabin Lee (KOR)
2 – Cansel Deniz (KAZ)
3 – Reshmie Shari Oogink (NED)
3 – Sude Bulut (TUR)
Male’s -87 Kg [26 competitors]
1 – Saeid Rajabi (IRI)
2 – Seunghwan Lee (KOR)
3 – Rafael Kamalov (RUS)
3 – Bartosz Henryk Kolecki (POL)
Female’s +73 Kg [20 competitors]
1 – Saebom An (KOR)
2 – Aleksandra Kowalczuk (POL)
3 – Briseida Acosta Balarezo (MEX)
3 – Melani Adamic-Golic (CRO)
Male’s +87 Kg [18 competitors]
1 – Rafail Aiukaev (RUS)
2 – Maicon De Andrade Siqueira (BRA)
3 – Radik Isaev (AZE)
3 – Jonathan Daniel Healy (USA)
Poomsae
Female’s Individual
1 – Thi Le Kim NGUYEN (VIE)
2 – Kan-Yu Lin (TPE)
3 – Adalis J Munoz (USA)
3 – Fatemeh Hesam (IRI)
Male’s Individual
1 – Chang Hyun Oh (KOR)
2 – Edward H Jeong (USA)
3 – Mahdi Jamali Fashi (IRI)
3 – Chien-Chuan Chen (TPE)
Mixed Pairs
1 – Chinese Taipei (TPE) (Cheng-Gang Li, Chia-En Su)
2 – Korea (KOR) (Minseo Kang, Hwakyung Jeong)
3 – Vietnam (VIE) (Tuyet Van Chau, Thien Phung Nguyen)
3 – Iran (IRI) (Amirreza Mehraban, Mahsa Sadeghi)
Female’s Teams
1 – Korea (KOR) (Yeowon Gwak, Jihye Yun, Sojeong Park)
2 – Chinese Taipei (TPE) (Yi-Hsuan Chen, Ying-Hsian Lee, Hsiang-Ting Chen)
3 – Vietnam (VIE) (Thi Le Kim Nguyen, Thi Thuy Dung Ngo, Tuyet Van Chau)
3 – China (CHN) (Huaying Wu, Yuqi Tang, Yuhan Ji)
Male’s Teams
1 – Korea (KOR) (Jongbeom Bae, Jeonghun Jo, Hochul Ji)
2 – Chinese Taipei (TPE) (Wei-Chieh Chang, Ming-Yang Hsieh, Chia-Juang Huang)
3 – Vietnam (VIE) (Van Huy Hua, Thanh Phong Ho, Thien Phung Nguyen)
3 – Iran (IRI) (Mahdi Jamali Fashi, Mohammadjavad Kheiri, Amirreza Mehraban)
Teams combats
Female’s (17 teams)
1 – Serbia (SRB)
Aleksandra Radmilovic, Ana Bajic, Iris Jovic Vujakovic, Tijana Bogdanovic
2 – Poland (POL)
Aleksandra Kata Krzemieniecka, Magdalena Leporowska, Patrycja Adamkiewicz, Hanna Maria Okoniewska
3 – Kora (KOR)
Jandi Kim, Dabin Lee, Geumbyeol Lim, Ahreum Lee
3 – Mexico (MEX)
Paulina Armeria Vecchi, Victoria Catari Heredia Tamez, Melissa Oviedo Cardenas, Renata Garcia De Leon
Male’s (18 teams)
1 – Russia (RUS)
Maksat Allalyev, Bogdan Grechkin, Rafail Aiukaev, Bulat Magomedov
2 – Chinese Taipei (TPE)
Yu-Jen Huang, Tsung-Yeh Yang, Wei-Ting Liu, Chia-Hsin HO
3 – Kazakhstan (KAZ)
Marat Abdikaliyev, Nursultan Mamayev, Sultan Kalibekuly, Smaiyl Duisebay
3 – Korea (KOR)
Hyeonseung Kim, Dongyun Shin, Seunghwan Lee, Seongjoo He.
2017년 제29회 타이페이 하계유니버시아드대회 한국 선수단 태권도 경기결과
8월 20일에서 26일까지 7일간 타이위안시 실내체육관에서 진행.
한국태권도팀은
금메달 6개
은메달 6개
동메달 3개
메달집게 종합우승을 하였으며
종목별로는
품새 금메달 3개 은메달 1개,
품새결과
남자개인 금 오창현(용인대)
남자단체 금메달
조정훈(나사렛대)/배종범(조선대)/지호철(가천대)
여자단체 금메달
곽여원(용인대)/윤지혜(한체대)/박소정(한체대)
페어전 은메달 강민서(경희대)/정화경(한체대)
겨루기 금 3개 은 5개 동 3개로
남자 은 : 이승환(가스공사), 허성주(용인대)
여자 금 : 안새봄(춘천시청), 이다빈(한체대), 김잔디(용인대)
은 : 이아름(고양시청), 임금별(한체대), 문지수(용인대)
동 : 김주휘(한체대), 남자단체, 여자단체
More photos & comment> https://www.facebook.com/taekwondophoto/media_set?set=a.1557361360994014&type=3&pnref=story
WTU-news